Lissachatina fulica hamillei var. rodatzi
Tento poddruh je z obrovské skupiny druhu lissachatina fulica. Lissachatina fulica je na světě nejrozšířenější. Člověk ji z Afriky přenesl i na jiné kontinenty jako Asie nebo Amerika. Její chov je asi nejjednoduší ze zástupců z čeledi Achatinidae. Původně pochází z pobřeží východní Afriky (Tanzánie, Keňa).
Vzhled
Lissachatina fulica hamillei var. rodatzi je jeden z menších poddruhů lissachatiny fulicy. Ulita dorůstá do délky kolem 10 cm. Hmotnost dosahuje maximálně 120 g. Ulita má žlutou barvu a občas se na ní mohou objevit tmavší proužky. Celá noha je tmavá - šedá až černá (popř. velice tmavě hnědá). Apex je u všech poddruhů hamillei růžový. Columella má bílou barvu.
Chov
Chov ani odchov tohoto poddruhu není nijak náročný jako u l. reticulaty. Pokojová teplota bohatě postačí a ani vlhkost není tak rozhodující (60 - 90%). Tito šnečci jsou velice přátelští a rádi žijí ve skupince. Mladí jedinci se velice rádi zahrabávají. Dožívají se kolem 7 let.
Krmení
Ani vybíravé lissachatiny fulicy hamillei var. rodatzi nejsou. Nejoblíbenější je u nás v CHS okurka, salát a nastrouhaná mrkev, ale nepohrdnou opravdu ničím. Dostatek zdrojů vápníku v ubikaci samozřejmostí!
Rozmnožování
Lissachatina fulica hamillei var. rodatzi pohlavně dospívá už kolem 7 měsíce. Po spáření s dalším jedincem klade za cca 30 dní snůšku o velikosti 90 - 200 vajec (rekord v naší CHS 201 vajec - Bill/Ben). Před kladením se zahrabává a klade čistě bílá vejce o délce 0,5 - 0,6 cm. Mláďata se líhnou za 10 - 20 dní (méně i více podle teploty). Jsou veliká 0,5 - 0,6 cm. Mají průhlednou ulitku s černými tečkami.
Komentáře
Nebyly nalezeny žádné příspěvky.